“Bu Toprakları Mayalayanlar” çıktı!

C-08lF3XoAEj-8kBu toprakların, yazılan ve yazılması gereken öncü isimler noktasında ne kadar münbit bir vadi olduğu erbabınca malumdur. Her biri birer işaret taşı, yolumuzu aydınlatan kandiller mesabesinde olan bu isimler, “bâki kalan kubbede hoş bir sâdâ” bırakarak bu dünyadan gitmişlerdir. Ancak sesleri, nefesleri ve eserleri ile bu çağın insanına da ilham vermeye devam etmektedirler.

Bu topraklara çaldıkları maya tutmuştur. Dün Buhara’dan Anadolu’yu mayalayan Ahmet Yesevi’nin nefesi, bugün Ömer Lütfi Mete’nin eserleri ile aynı fonksiyonu ifâ etmektedir. “Bu Toprakları Mayalayanlar”, Anadolu’ya ümit, heyecan, iman, aksiyon, ahlak ve ruh veren isimlerdir. Kimi mecliste, kimi kürsüde, kimi mihrapta, kimi mektepte, kimi tekkede, kimi kütüphanede kitaplar arasında hep aynı hakikatin sözcüsü olmuşlardır. Hepimizin dünyasında farklı cepheleriyle karşılık bulan bu isimler, bu kitap vesilesi ile bir kez daha kayıt altına alınmış oluyor. Yeni bir şey söylemek değil derdimiz. Ancak numune-i imtisal şahsiyetler noktasında fakirlik (!) yaşadığımız şu demlerde aslında hiçbir şeyin fakirliği içinde olmamaklığımızı gösterir bir hatırlatma düşüncesidir bu eser.

Muhtelif zamanlarda özellikle Diyanet Aylık Dergi, Dünya Bizim kültür sanat sitesi ve Bûtimar edebiyat dergisinde yazılan yazılar bir araya gelip yine bir kitap vesilesi ile hayat buldu. Aslında hakikati, bilineni tekrar etmektir yaptığımız. Öyle dememiş miydi Babanzâde Ahmet Naim “vazifemiz vaz’ı cedîd değil, keşf-i kâdimdir.” Bize kulaklarımızı değen, gönüllerimize inşirah veren bir musiki, gözlerimize ziya veren hat eseri, kelimelere dökülmüş hayat iksiri kitaplar kadar yakındır bu isimler. Nefesleri dün olduğu gibi bugün de hayat vermektedir. Yeter ki vefâ, bu toprakların nadide çiçeği olarak asla solmasın.

“Bu Toprakları Mayalayanlar” ile bize bakan yönü ile kimi isimleri yazdık. Elbette kitaplar dolusu ardından gelecek sayısız isimler vardır. Kalem ve kelam erbabı, söz, sanat ve musiki erbabı kimi isimlere biz de nihayeti belli olan bu dünyada bir kayıt düştük.

Yazıların, kitap olarak hayat bulmasına teveccüh gösterip vesile olan başta Şule Yayınları sahibi A. Ali Ural beyefendiye, yüzleri bu topraklar gibi aydınlık olan isimleri en güzel surette kapakta resmettiği için Yasin Çetin’e, kitabın editörü Sümeyra İkiz’e, kitapla dolu bir dünyada benimle hayat arkadaşlığı yapan eşim Hacer ve kızlarım Elif Rana ve Fatma Reyyan’a da öncesinde sancılı yazıların doğum aşamasında, sonra kitaba bürünmesinde sabırları ve destekleri için teşekkür ediyorum.

Umulur ki eser vefaya gele, yankı bula ve himmete nail ola…

Gayret bizden, tevfîk ve inayet Allah’tan.

 

 

Bu Toprakları Mayalayanlar/ Kâmil Büyüker

Şule Yayınları/2017

 

Kitap temini için:

http://www.kitapyurdu.com/kitap/bu-topraklari-mayalayanlar/425661.html&publisher_id=133

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s